sobota, 22 października 2011

Kurpie!


Tańce kurpiowskie

            W Ostrołęce i okolicach można odkryć nieskażoną naturalną przyrodę, ciekawe miejsca, warte obejrzenia obiekty, spotkać niezwykle gościnnych ludzi i poznać ich zwyczaje.
Od wczesnej wiosny do późnej jesieni przyroda w regionie ostrołęckim jest malowana barwami złota i zieleni. O Kurpiach mówi się: piaski i laski. Ton w palecie barw nadają lasy i pola, przetykane błękitem rzek. Kurpie to kraina, w której miłośnicy natury znajdą wiele ciekawych miejsc.




Wycinanki kurpiowskie
Dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych – żeglarstwa czy kajakarstwa – wymarzone warunki tworzą płynące przez region rzeki: Narew, Bug, Omulew, Orzyc, Rozoga, Szkwa i wiele innych. A na tych, którzy chcą po prostu wypocząć i spędzić urlop w spokojnym miejscu, czeka wiele ośrodków wczasowych, kempingów i zajazdów czy też coraz liczniejszych w ostatnim czasie gospodarstw agroturystycznych.

Na północy regionu rozciąga się Puszcza Zielona. Zajmuje ona powierzchnię około 68 tysięcy hektarów. Niegdyś w lasach tych kwitło bartnictwo. Dzisiaj barcie można jeszcze zobaczyć między innymi w niektórych drzewach w rezerwacie Czarnia, najlepiej zachowanym fragmencie Puszczy Zielonej. Rosnące tu sosny osiągnęły wiek 200 lat i mierzą 30 metrów wysokości.

Jeleń pospolicie występuje na Kurpiach
Czyste ekologicznie tereny w Ostrołęce upodobało sobie wiele gatunków dzikiej zwierzyny i ptactwa. W Puszczy Białej znajduje się jedna z największych ostoi kraski w Polsce. Na rozlewiskach kurpiowskich i mazowieckich rzekach można spotkać żurawie i dzikie gęsi, a w lasach derkacze, orliki i rzadkie lelki kozodoje.


Prawie każda gmina regionu kurpiowskiego słynie z ludowych imprez, które co roku przyciągają tysiące turystów z kraju i z zagranicy. W palmową niedzielę warto odwiedzić Łyse. Można wtedy zobaczyć słynne kurpiowskie palmy, osiągające wysokość dziesięciu i więcej metrów. W czerwcu miano regionalnej stolicy folkloru przejmuje Kadzidło, gdzie odbywa się dwudniowe widowisko pn. „Wesele Kurpiowskie”, które wiernie odtwarza weselne tradycje tej części kraju. Największą plenerową imprezą folklorystyczną jest organizowane co roku w ostatnią niedzielę sierpnia w Myszyńcu „Miodobranie”. Nawiązuje ono do czasów, kiedy w lasach Puszczy Zielonej istniały naturalne pasieki – barcie. Pszczelarstwem zajmowały się wtedy całe rodziny, które posiadały specjalne herby bartne. Co roku w sierpniu do Myszyńca przyjeżdżali po miód królewscy wysłannicy z Warszawy. Po sprzedaży miodu mieszkańcy Myszyńca urządzali wesołą zabawę, do której nawiązuje współczesne widowisko wraz z kiermaszami i wieloma towarzyszącymi im zabawami odbywającymi się na błoniach w Zawodziu koło Myszyńca.

Kościół w Myszyńcu

Ale region ostrołęcki oferuje nie tylko imprezy o ludowym charakterze. Każdego roku w listopadzie Ostrołęcki Ośrodek Kultury organizuje Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Kabaretową. Są one forum, na którym spotykają się młodzi debiutanci i znane gwiazdy kabaretu. Na OSPIE zaczynało karierę wielu wykonawców, którzy zawsze podkreślają swoisty klimat tych spotkań. Coraz większą rangę i uznanie uczestników i widzów zyskują także inne wydarzenia kulturalne, jak choćby Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich „Filmowe Zwierciadła” czy Ostrołęcka Jesień Teatralna.

Przyjedź i sam zobacz!!!


http://www.ostroleka.pl/index.php?id=285

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz